Aktualności

Dlaczego w zasadzie waży się pojazdy?

Opublikowany 03/12/17
Jedną z głównych przyczyn ważenia pojazdów jest dbanie o nawierzchnię dróg. Podczas kontroli pojazdów ciężarowych kilkanaście lat temu okazywało się bowiem, że auta przeważnie były mocno przeładowane towarem. O ile kwestia nadmiernej eksploatacji auta to problem jego właściciela, o tyle zbyt intensywne użytkowanie drogi może być uciążliwe dla wszystkich kierowców z niej korzystających. Mało tego, przeciążone auta są wręcz niebezpieczne dla innych kierowców. Dlaczego?

Szczegóły zobacz więcej aktualności

Po co waży się wagony kolejowe?

Opublikowany 28/11/17
Niewiele osób wie o tym, że każdy pociąg towarowy przed wyruszeniem w drogę musi być zważony. Chociaż zważenie pociągu laikom może wydawać się nierealne, do tego celu służą specjalnie zaprojektowane wagi kolejowe. Wagi te działają na podobnej zasadzie, co wagi ważące samochody ciężarowe. Wagon wjeżdża na tory, które tak naprawdę są platformą z wagą. Dzięki temu obsługa wagi może oczytać wszystkie pomiary danego składu i dokonać niezbędnych obliczeń. Po co jednak waży się skład? W przypadku samochodów sprawa jest prosta: zbyt ciężkie auta niszczą drogi, muszą więc mieć odpowiednią masę maksymalną przed wyruszeniem w podróż, by właściciel ciężarówki nie zapłacił kary. W wypadku pociągów sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Szczegóły zobacz więcej aktualności

Zastosowanie wag workujących

Opublikowany 04/11/17
Chociaż każdy dorosły wie, czym jest waga, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo wyspecjalizowane mogą być te urządzenia. Wystarczy zastanowić się chwilę nad tym ile przedmiotów waży się w skali przemysłowej: wagony kolejowe, cysterny z paliwem i wiele innych rzeczy, z którymi zwykła waga by sobie nie poradziła. Chociaż wszystkie wagi mają ten sam cel, niektóre z nich są o wiele bardziej skomplikowanymi urządzeniami, niż mogłoby się wydawać przeciętnemu człowiekowi.

Szczegóły zobacz więcej aktualności

Czym są wagi zbiornikowe?

Opublikowany 17/10/17
Ważenie różnych produktów w przemyśle jest niezwykle istotne. O ile towary sypkie i stałe nie stwarzają większego problemu, o tyle często problematyczne może być ważenie cieczy. Maja one różne gęstości, w związku z czym ta sama objętość dwóch cieczy nie zawsze waży tyle samo. Aby ułatwić producentom ważenie produktów płynnych zostały stworzone wagi zbiornikowe.

Szczegóły zobacz więcej aktualności

Wagi w strefie EX

Opublikowany 02/10/17
Wiele hal produkcyjnych, magazynów i laboratoriów ma na swoim terenie tzw. strefę EX. To strefa, w której bardzo łatwo może dojść do wybuchu, ze względu na obecność w powietrzu substancji łatwopalnych. Strefy te są odpowiednio znakowane i zabezpieczane, wymagają umiejętnego poruszana się w nich. Oznakowanie uwzględnia dokładną klasyfikację danej strefy. Jak łatwo można się domyślić, mogą w nich tylko i wyłącznie urządzenia, które nie mogą spowodować wybuchu. Dlatego też strefy EX wymagają specjalnych wag.

Szczegóły zobacz więcej aktualności