Charakterystyka wag samochodowych

Czym są wagi samochodowe?

Wagi samochodowe ważą stojące na nich pojazdy. Bardzo często widuje się je w punktach kontroli celnej i różnych punktach załadunkowych. Wagi samochodowe można podzielić na kilka grup, w zależności od kryterium:

  • Rodzaj pomiaru – może on być mechaniczny, elektroniczny lub elektro-mechaniczny
  • Rodzaj powierzchni – betonowa, stalowa lub betonowo-stalowa
  • Powierzchnia wagi – wagi samochodowe mają różne powierzchnie. Najprościej mówiąc, duże samochody ciężarowe waży się na dużych wagach, o długości nawet 24m!

Budowa wagi

Zwykłe wagi metalowe i betonowe zbudowane są z modułów. Dzięki temu łato jest przetransportować całe urządzenie, a modułowa konstrukcja pozwala na uzyskanie różnych długości wagi. W modułach są umieszczone czujnik tensometryczne. Innym typem są wagi najazdowe, montowane na stałe w jednym miejscu. Waga musi być umieszczona w takim miejscu, by samochody miały do niej łatwy dostęp. Kierowca po prostu najeżdża autem na wyznaczony odcinek tak, by stać na nim wszystkimi kołami. Wagi muszą także spełniać szereg wymagań technicznych. Przykładowo: wagi betonowe nie mogą być zrobione z betonu, który absorbuje wodę (woda to dodatkowy ciężar), a wagi stalowe, aby bezawaryjnie służyły na zewnątrz, powinny być pokryte powłoką antykorozyjną. Nowoczesne wagi potrafią zważyć pojazd, który szybko po nich przejeżdża (nie wymagają zatrzymywania pojazdu), dlatego też często stosuje się na zwykłych drogach, by szybko i sprawnie kontrolować przejeżdżające nimi samochody dostawcze i ciężarowe.