Rodzaje wag stosowane w przemyśle

Wagi stosowane są w zasadzie w każdej gałęzi przemysłu, zaczynając od uniwersalnych wag wykorzystywanych na linii produkcyjnej, do znoszących duże obciążenia specjalistycznych wag kolejowych. Wszystko to podyktowane jest rozwijającą się branżą produkcyjną i transportową regulowaną restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi, chociażby dopuszczalnego obciążenia pojazdów na drodze. Wagi przemysłowe spotykamy w sklepach, hurtowniach, magazynach i zakładach przetwórstwa. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorców wyposaża swoje firmy w sprzęt niezbędny do szybkich pomiarów metrycznych, korzystając z usług sprawdzonych producentów. Do najczęściej kupowanych wag możemy zaliczyć wagi stołowe, samochodowe, platformowe, kolejowe, paletowe czy zbiornikowe.

Charakterystyka wag przemysłowych

Wagi samochodowe wykorzystywane są najczęściej w firmach zajmujących się pozyskiwaniem i sprzedażą materiałów sypkich lub opałowych, gdzie niezbędny jest pomiar masy razem z samochodem transportującym. Jest to rozwiązanie najprostsze i najszybsze, a współczesne wagi najazdowe skonstruowane są z materiałów o  dużej wytrzymałości.

Wagi platformowe dobrze sprawdzają się w magazynach i punktach przyjmowania towarów. Są łatwe w obsłudze i przystosowane do intensywnej pracy, charakteryzują się dużą dokładnością pomiarów.

Wagi hakowe o prostej konstrukcji, gdzie towar ważony jest podwieszany na haku. Niewielka ilość miejsca, jaką sprzęt ten zajmuje i prosta konstrukcja urządzenia sprawiła, że wagi hakowe znalazły szerokie zastosowanie na halach produkcyjnych, gospodarstwach rolnych czy warsztatach samochodowych.

Wagi paletowe przystosowane są do pracy w hurtowniach, gdzie towar magazynowany jest w postaci palet. Dzięki konstrukcji wykorzystującej specjalne prowadnice manipulacja towarem jest ułatwiona.

Pomosty wagowe zbudowane ze wzmocnionych materiałów posiadają modułową konstrukcję, którą w zależności od potrzeb można dostosować do charakteru pomiarów. Wzmocniona konstrukcja i szybki montaż, pozwalają na sprawną pracę również w terenie.