Wagi dynamiczne – najlepsza kontrola

W wielu firmach niezbędnym elementem procesu jest kontrola wagi. Pewny pomiar masy opakowań w ruchu, produktu czy ładunku zapewnia waga dynamiczna. Jest wpięta w ciąg technologiczny, dzięki czemu odbywa się to w szybki i bezobsługowy sposób. Używa się jej w celach handlowych, jak i podczas procesu produkcyjnego. Musi spełniać warunki techniczne, które są konieczne do legalizacji, czyli Zatwierdzenia Typu Głównego Urzędu Miar w Warszawie.

Główne zadania

Wagi dynamiczne przyspieszają i usprawniają produkcję. Stanowią niezbędny element na linii produkcyjnej, w której pakuje się produkty w postaci płynnej lub stałej. Ich głównymi zadaniami są rejestracja masy pojedynczych produktów i ich masy łącznej. Oprócz tego odrzucanie produktów, które nie spełniają wymogów, związanych z masą. Wagi dynamiczne sortują produkty na różne grupy ze względu na masę, np. w przemyśle mięsnym. Sprawdzają też poprawność zapakowanych produktów, np. wykrywają ewentualne braki lub eliminują wadliwe egzemplarze. Pozwalają na bezobsługową kontrolę masy opakować jednostkowych lub zbiorczych, nie przerywając przy tym produkcji. Wagi kontrolne mają wysoką dokładność ważenia, co jest szczególnie istotną cechą przy pakowaniu materiałów o wysokiej cenie lub niewielkiej masie.

Cechy

Kontrolne wagi dynamiczne mają zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym, ale też w innych gałęziach do sprawdzania ciężaru produktu i jego kompletności. Na rynku istnieje szeroki wybór wag dynamicznych, które można konfigurować indywidualnie. Na zamówienie można zaprojektować specjalnie dobraną wagę do wymogów klienta. Wagi dynamiczne zazwyczaj mają solidne obudowy, które są odporne na pył i wilgoć. Obecnie posiadają czytelne wyświetlacze LCD i intuicyjne panele sterujące, mające dużą ilość programów. Urządzenia są dostosowane do dużych obciążeń maksymalnych. Najnowsze technologie umożliwiły zautomatyzowanie większości czynności jak np. sygnalizację przekroczenia zadanej tolerancji poprzez informowanie maszyny pakującej o niedoważonych czy przeważonych produktach.